historie

 

Název pochází pravděpodobně z" tesání" dřeva v místních lesích za bystřického starosty Františka Fryšáka byla prosazena nová silnice z Bystřice pod Hostýnem přes Tesák a Troják směr Vsetín. Silnice sledovala horní tok Bystřičky a Juhyně, prorazila Hostýnské vrchy a spojila tak Hanou se Vsackem, čímž rozšířila spojení Moravy se Slovenskem.

Se stavbou se započalo r.1925 a trvala 8 let.Starosta Fryšák měl rád místní kraj a při obhlídce stavby silnice objevil zapadlou paseku.Tak se zrodila myšlenka postavit zde turistickou chatu.V roku 1932 zde byla otevřena první turistická chata.Krátce potom byla vybudována i současná Restaurace Chata Tesák.O popularitu Tesáku se zasloužila kniha

Františka Fryšáka "Na Tesáku -románový obraz ze života pasekářů - pytláků v Hostýnských vrších, kde hlídkují portáši. Je zde nejlépe zachováný zbytek jedlového pralesa s převahou jedle (jedle bělokorá),starý asi 170 let.

Tesák je s nadmořskou výškou sjezdovek až 750 m n. m. největší lyžařské středisko Hostýnských vrchu.Je také zároveň ideálním nastupním místem na hřebenové cesty.

V místě střediska je udržováné parkoviště pro 300 aut. Dva sjezdové areály jsou vzdálené okolo 500 metrů od parkoviště.Lokalita Cvičná louka je vhodná pro méně vyspělou klientelu. Dhuhý areál Kyčera se dvěma středně náročnými sjezdovkami obsluhuje jeden vlek 700m. V obou areálech je jeden dětský vlek.Celková přepravní kapacita všech vleků je 2000 osob za hodinu.

Novější Starší